Honours Board - Club Champions

Here is a complete list of our club champions since the club's inception.  Some awards have come and gone over time as you will see. 

Steve Southall Trophy - Triathlon Points Trophy

The points trophy - and accompanying shoehorn - is awarded to the club member who completes the largest number of races on the club calendar during the year.  (There is some weighting involved).  More details of it, including the story of Steve Southall and his shoehorn, here.

 
Year Name

 

 

2005 Steve Southall

 

 

2006 Steve Southall

 

 

2007 Andy Collins

 

 

2008 David Baker

 

 

2009 Brian Hennessey

 

 

2010 Lucy Ashdown-Parkes

 

 

2011 Matt Robins

 

 

2012 Nigel Costiff

 

 

2013 Ross Gentry

 

 

2014 Chris McHugh

 

 

2015 Ross Gentry

 

 

2016 Steve Clancey

 

 

In 2014 and 2015 a separate award was made to whichever member of the opposite gender to the overall champion accrued the most points during the season and a plastic sword was used as the distaff side to the shoehorn.  This was won by Tracy Land in 2014 and Natalie Gentry in 2015.

 

Olympic distance club championship

Every year a race is designated as our club Olympic distance triathlon championship.  The winners have been as follows:

 
Year Male champion Female champion Championship race

 

 

2004 Phil Scarles    

 

 

2005 Andy Collins    

 

 

2006 Andy Collins    

 

 

2007 Andy Collins    

 

 

2008 Matt Chapman Chris Costiff Worthing Triathlon

 

 

2009 Phil Gall Beckie Woodland (now Chapman) Worthing Triathlon

 

 

2010 Matt Chapman Beckie Woodland (now Chapman) The Windfarmer

 

 

2011 Brian Hennessey Beckie Woodland (now Chapman) Fastest times

 

 

2012 Nigel Costiff Chris Costiff The Windfarmer

 

 

2013 Ian Taylor Rachel Coe-O'Brien Vachery Triathlon

 

 

2014 Nick McNamara Rachel Coe-O'Brien Bewl Water Triathlon

 

 

2015 Ross Gentry - Thorpe Park Olympic Triathlon

 

 

2016 Steve Clancey Jane Papa Thorpe Park Olympic Triathlon

 

 

 

Sprint distance club championship

 
Year Male champion Female champion Championship race

 

 

2008 Matt Chapman Ruth Hutton East Grinstead Triathlon

 

 

2009 Matt Chapman Ruth Hutton Crystal Palace Triathlon

 

 

2010 Matt Chapman Beckie Woodland (now Chapman) Crystal Palace Triathlon

 

 

2011 Ian Taylor Lesley Wilkinson Crystal Palace Triathlon

 

 

2012 Matt Chapman Beckie Chapman East Grinstead Triathlon

 

 

2013 Jim Burdett Rachel Coe-O'Brien East Grinstead Triathlon

 

 

2014 Jim Burdett  Rachel Coe-O'Brien East Grinstead Triathlon

 

 

2015 Ian Taylor Ruth Hutton Crystal Palace Triathlon

 

 

2016 Jim Burdett Ruth Hutton East Grinstead Triathlon

 

 

Middle distance club championship

 
Year Male champion Female champion Championship race

 

 

2008 John Worth Chris Costiff The Vitruvian

 

 

2009 Jim Burdett - Bala Triathlon

 

 

2010 Jim Burdett Lucy Ashdown-Parkes Bala Triathlon

 

 

2011 Jim Burdett Chris Costiff Cowman

 

 

2012 Nick Everington - Cowman

 

 

2013 Phil Gall Chris Costiff Fastest time across season

 

 

2014 Phil Gall - Fastest time across season

 

 

2015 Jim Burdett Ruth Hutton Fastest time across season

 

 

2016 Gary Laybourne Ruth Hutton The Vitruvian

 

 

Costiff Trophy - Ironman distance club championship

 
Year Male champion Female champion Championship race

 

 

2015 Jim Burdett - Ironman Mallorca

 

 

2016 Clint Sauls - Fastest time across season

 

 

Duathlon club championship

 
Year Male champion Female champion Championship race

 

 

2013 Ian Taylor Natalie Gentry ful-on duathlon

 

 

2014 Jim Burdett Caroline Cattini  ful-on duathlon

 

 

2015 Gary Laybourne Ruth Hutton ful-on duathlon

 

 

2016 Dan Quinn Carolyn McNamara Jekyll & Hyde Park Duathlon

 

 

Aquathlon club championship

Every year a race is designated as our club Olympic distance triathlon championship.  The winners have been as follows:

 
Year Male champion Female champion Championship race

 

 

2008 Matt Chapman Ruth Hutton In-house at Caterham

 

 

2009 Matt Chapman Beckie Woodland (now Chapman) In-house at Caterham

 

 

2010 Jez Statham Chris Costiff In-house at Caterham

 

 

2011 Ryan Evans Chris Costiff In-house at Caterham

 

 

2012 Ryan Evans Natalie Glover (now Gentry) Woldingham Aquathlon

 

 

2013 Gary Laybourne Rachel Coe-O'Brien Woldingham Aquathlon

 

 

2014 Brendan Murphy Natalie Gentry Woldingham Aquathlon

 

 

2015 Ben Hieatt-Smith Natalie Gentry Woldingham Aquathlon

 

 

2016 Rob Drake Mary James and Natalie Gentry (tie) Woldingham Aquathlon

 

 

There were awards made for first junior to Amy Mitchell in 2008 and Tansie McNamara in 2011.

Open water swimming club championship

Every year a race is designated as our club Olympic distance triathlon championship.  The winners have been as follows:

 
Year Male champion Female champion

 

 

2007 B Corteen  

 

 

2008 Matt Chapman Kate Baker

 

 

2009 Matt Chapman Emma Harkins

 

 

2010 Ryan Evans Lucy Ashdown-Parkes

 

 

2011 Matt Chapman Beckie Woodland (now Chapman)

 

 

2012 Phil Gall Beckie Chapman

 

 

2013 Gary Laybourne Tracy Land

 

 

2014 Gary Laybourne Tracy Land

 

 

2015 Andy Collins Natalie Gentry

 

 

2016 Gary Laybourne Natalie Gentry