Sweatshop Southern Athletics League: Division 3 South East - Round 5 - Gillingham - 20 August 2016  
    Team   Score            
  1 Medway & Maidstone AC   279 M          
  2 South London Harriers   251 S          
  3 Kent AC   161 K          
  4 Lewes and Haywards Heath   142 L          
  5 Medway Park Phoenix   2 P          
    Men's A 100m Wind=              
  1 Luke Sargeant SM Kent AC 11.0 5   769 aw  
  2 Bill Porter SM South London Harriers 11.4 4   644 aw 2817471
  3 Rory Kuypers SM Medway & Maidstone AC 11.5 3   615 aw  
  4 Kai Rahman U17 Lewes and Haywards Heath 11.8 2   533 aw 3002267
    Men's B 100m Wind=              
  1 Dylan Da Costa U17 South London Harriers 10.9 5   802 aw 3580168
  2 Dan Gill SM Medway & Maidstone AC 11.2 4   705 aw  
  3 Max Harbord U20 Kent AC 11.4 3   644 aw 3306016
  4 James Linington U17 Lewes and Haywards Heath 11.5 2   615 aw 3305981
    Men's A 200m Wind=              
  1 Max Harbord U20 Kent AC 21.8 5   842 aw 3306016
  2 Dylan Da Costa U17 South London Harriers 22.2 4   777 aw 3580168
  3 Rory Kuypers SM Medway & Maidstone AC 22.9 3   672 aw  
  4 Kai Rahman U17 Lewes and Haywards Heath 23.7 2   562 aw 3002267
    Men's B 200m Wind=              
  1 Luke Sargeant SM Kent AC 22.3 5   762 aw  
  2 Bill Porter SM South London Harriers 22.8 4   686 aw 2817471
  3 George Clements SM Medway & Maidstone AC 23.7 3   562    
  4 Martin Dawson SM Lewes and Haywards Heath 24.0 2   523   2684032
    Men's A 400m                
  1 Richard Morris SM South London Harriers 52.8 5   605 aw 2790271
  2 Max Harbord U20 Kent AC 53.5 4   568 aw  
  3 George Blake U17 Medway & Maidstone AC 54.7 3   509 aw  
  4 Martin Dawson SM Lewes and Haywards Heath 60.1 2   288   2684032
    Men's B 400m                
  1 Andrejs Safars SM Medway & Maidstone AC 54.8 5   504    
  2 Simon Manning SM South London Harriers 55.0 4   495   2684490
  3 Tim Popkin M40 Lewes and Haywards Heath 67.1 3   103   2678752
  4 Darryl Coulter M40 Kent AC 70.9 2   45    
    Men's A 800m                
  1 Andrejs Safars SM Medway & Maidstone AC 2.02.6 5   15 15  
  2 Tom Walker SM South London Harriers 2.04.1 4   15 15 2764680
  3 Tim Popkin M40 Lewes and Haywards Heath 2.30.9 3   15 15 2678752
  4 Darryl Coulter M40 Kent AC 2.40.7 2   15 15  
    Men's B 800m                
  1 William Bardsley U20 South London Harriers 2.09.0 5   15 15 3021514
  2 Marley Godden SM Medway & Maidstone AC 2.11.5 4   15 15  
    Men's A 1500m                
  1 Cameron Pyas SM Medway & Maidstone AC 4.25.2 5   15 15  
  2 Tom Walker SM South London Harriers 4.25.8 4   15 15 2764680
  3 Joe Hartley SM Kent AC 4.29.8 3   15 15  
  4 Rod Chinn M55 Lewes and Haywards Heath 5.39.5 2   15 15 2730672
    Men's B 1500m                
  1 Simon Habtom SM Medway & Maidstone AC 7.30.2 5   15 15  
  2 Anthony Johnson SM Kent AC 4.35.7 4   15 15  
  3 Alex Lyne U17 South London Harriers 4.37.0 3   15 15 3388797
  4 Tim Popkin M40 Lewes and Haywards Heath 6.01.8 2   15 15 2678752
    Men's A 5000m                
  1 Ben Tyler SM Medway & Maidstone AC 15.29.9 5   15 15  
  2 William Bardsley U20 South London Harriers 15.30.1 4   15 15 3021514
  3 Anthony Johnson SM Kent AC 15.38.0 3   15 15  
  4 Glenn Driver SM Lewes and Haywards Heath 16.21.9 2   15 15  
    Men's B 5000m                
  1 Twelde Menges SM Medway & Maidstone AC 15.39.5 5   15 15  
  2 Peter Lighting SM Kent AC 16.32.7 4   15 15  
  3 Tim Popkin M40 Lewes and Haywards Heath 22.02.5 3   15 15 2678752
    Men's A 110mH Wind=              
  1 Martin Brockman SM Medway & Maidstone AC 16.5 5   691 aw  
  2 Richard Morris SM South London Harriers 18.0 4   544 aw 2790271
  3 Kehinde Dauda SM Kent AC 19.0 3   455    
    Men's B 110mH Wind=              
  1 Andrejs Safars SM Medway & Maidstone AC 19.4 5   422    
  2 Stephen Babalola SM South London Harriers 23.8 4   135   2910580
    Men's A 400mH                
  1 Richard Morris SM South London Harriers 58.3 5   731 aw 2790271
  2 Martin Brockman SM Medway & Maidstone AC 63.5 4   568    
  3 Kehinde Dauda SM Kent AC 69.9 3   394    
    Men's B 400mH                
  1 Simon Manning SM South London Harriers 63.6 5   565   2684490
  2 George Blake SM Medway & Maidstone AC 63.8 4   559    
    Men's A 2000m Steeplechase                
  1 Twelde Menges SM Medway & Maidstone AC 6.52.6 5   15 15  
  2 Simon Manning SM South London Harriers 7.11.3 4   15 15 2684490
  3 Peter Lighting SM Kent AC 7.32.8 3   15 15  
  4 Tim Popkin M40 Lewes and Haywards Heath 10.25.3 2   15 15 2678752
    Men's B 2000m Steeplechase                
  1 Mark Wilkins SM Medway & Maidstone AC 7.14.1 5   15 15  
  2 Tom Walker SM South London Harriers 7.17.5 4   15 15 2764680
    Men's A High Jump                
  1 Joe Thurgood SM Medway & Maidstone AC 1.75 5   630 aw  
  2 Darren Brown SM South London Harriers 1.65 4   547   2817457
  3 Joe Appiah   Kent AC 1.65 3   547 42  
  4 Martin Dawson SM Lewes and Haywards Heath 1.40 2   340   2684032
    Men's B High Jump                
  1 Martin Brockman SM Medway & Maidstone AC 1.70 5   589    
  2 Stephen Babalola SM South London Harriers 1.40 4   340   2910580
    Men's A Pole Vault                
  1 Joe Thurgood SM Medway & Maidstone AC 2.80 5   460    
  2 Stephen Babalola SM South London Harriers 2.20 4   318   2910580
  3 Bill Saunders U17 Lewes and Haywards Heath NHR 3   15 15 3412777
    Men's B Pole Vault                
  1 Martin Brockman SM Medway & Maidstone AC 2.60 5   413    
  2 Simon Manning SM South London Harriers 1.40 4   117   2684490
    Men's A Long Jump         Wind      
  1 Martin Brockman SM Medway & Maidstone AC 6.33 5   713 aw  
  2 Joe Appiah SM Kent AC 6.11 4   669 aw  
  3 Darren Brown SM South London Harriers 5.83 3   615 aw 2817457
  4 Ben Radcliffe SM Lewes and Haywards Heath 5.55 2   560    
    Men's B Long Jump         Wind      
  1 Joe Thurgood SM Medway & Maidstone AC 5.52 5   554    
  2 Kai Rahman U17 Lewes and Haywards Heath 5.41 4   533 aw 3002267
  3 Kehinde Dauda   Kent AC 5.36 3   523 42  
  4 Stephen Babalola SM South London Harriers 5.22 2   496   2910580
    Men's A Triple Jump         Wind      
  1 Martin Brockman SM Medway & Maidstone AC 13.39 5   789 aw  
  2 Stephen Babalola SM South London Harriers 12.36 4   687 aw 2910580
  3 Martin Dawson SM Lewes and Haywards Heath 10.85 3   530   2684032
  4 Kehinde Dauda   Kent AC 10.22 2   460 42  
    Men's B Triple Jump         Wind      
  1 Darren Brown SM South London Harriers 11.79 5   629   2817457
  2 Andrejs Safars SM Medway & Maidstone AC 11.05 4   551    
  3 Mark Rahman SM Lewes and Haywards Heath 10.02 3   438    
    Men's A Shot Putt                
  1 Erasmas Dwemch SM South London Harriers 12.66 5   745 aw 3141376
  2 Courtney Green SM Kent AC 11.88 4   695 aw 3014751
  3 Martin Brockman SM Medway & Maidstone AC 11.03 3   637 aw  
  4 Ben Radcliffe SM Lewes and Haywards Heath 8.09 2   411    
    Men's B Shot Putt                
  1 Stuart Earl SM Medway & Maidstone AC 8.50 5   446    
  2 Tim Popkin M40 Lewes and Haywards Heath 6.53 4   260   2678752
  3 Darryl Coulter M40 Kent AC 5.55 3   133    
  4 Nathan Fergus U20 South London Harriers NTR 2   15 15 3193101
    Men's A Discus                
  1 Nathan Fergus U20 South London Harriers 39.93 5   721 aw 3193101
  2 Martin Brockman SM Medway & Maidstone AC 39.76 4   718 aw  
  3 Courtney Green SM Kent AC 35.30 3   650 aw 3014751
  4 James Linington U17 Lewes and Haywards Heath 17.31 2   291 aw 3305981
    Men's B Discus                
  1 Ben Myburgh U20 South London Harriers 29.50 5   553 aw 2912173
  2 Stuart Earl SM Medway & Maidstone AC 20.01 4   360    
  3 Joe Appiah SM Kent AC 12.66 3   132    
  4 Martin Dawson SM Lewes and Haywards Heath 2   15 15 2684032
    Men's A Hammer                
  1 Ben Myburgh U20 South London Harriers 35.01 5   597 aw 2912173
  2 Andrejs Safars SM Medway & Maidstone AC 26.67 4   488 aw  
  3 Courtney Green SM Kent AC 20.29 3   390   3014751
  4 Rod Chinn M55 Lewes and Haywards Heath 20.04 2   385   2730672
    Men's B Hammer                
  1 Erasmas Dwemch SM South London Harriers 34.83 5   595 aw 3141376
  2 Clive Thompson SM Medway & Maidstone AC 26.21 4   482 aw  
  3 Martin Dawson SM Lewes and Haywards Heath 6.86 3       2684032
    Men's A Javelin                
  1 Sonny Nash SM Medway & Maidstone AC 55.54 5   801 aw  
  2 Simon Manning SM South London Harriers 39.92 4   595 aw 2684490
  3 Courtney Green SM Kent AC 31.61 3   473   3014751
  4 Martin Dawson SM Lewes and Haywards Heath 20.68 2   287   2684032
    Men's B Javelin                
  1 Martin Brockman SM Medway & Maidstone AC 37.65 5   563 aw  
  2 Richard Morris SM South London Harriers 28.83 4   429   2790271
  3 Mark Rahman SM Lewes and Haywards Heath 3.96 3        
    Men's 4x100m                
  1 Kent AC SM Kent AC 44.6 5   525    
  2 South London Harriers SM South London Harriers 44.7 4   516    
  3 Medway & Maidstone AC SM Medway & Maidstone AC 44.8 3   508    
  4 Lewes and Haywards Heath SM Lewes and Haywards Heath 55.0 2   20    
    Men's 4x400m                
  1 Medway & Maidstone AC SM Medway & Maidstone AC 3.42.3 5   15 15  
  2 South London Harriers SM South London Harriers 3.47.2 4   15 15  
  3 Lewes and Haywards Heath SM Lewes and Haywards Heath 4.50.7 3   15 15  
    Women's A 100m Wind=              
  1 Davina Boateng Ansah U17 South London Harriers 12.4 5   775 aw 3546165
  2 Emma Giles SW Medway & Maidstone AC 12.7 4   708 aw 3442224
  3 Laura Penfold SW Lewes and Haywards Heath 12.9 3   665 aw 2694448
  4 Kathy Sharpe SW Kent AC 18.4 2   32   3363729
    Women's B 100m Wind=              
  1 Ellie Turner U17 Medway & Maidstone AC 12.9 5   665 aw 3012187
  2 Katie Grant U17 Lewes and Haywards Heath 13.5 4   546   3118290
  3 Michaela Green U17 South London Harriers 13.6 3   527   3295399
  4 Victoria Buck W40 Kent AC 14.8 2   334   3266536
    Women's A 200m Wind=              
  1 Davina Boateng Ansah U17 South London Harriers 25.3 5   778 aw 3546165
  2 Emma Giles SW Medway & Maidstone AC 26.1 4   695 aw 3442224
  3 Livvy Connor U20 Lewes and Haywards Heath 26.2 3   685 aw 2757210
  4 Victoria Buck   Kent AC 29.9 2   375 42  
    Women's B 200m Wind=              
  1 Imogen Munday U20 Medway & Maidstone AC 26.1 5   695 aw 2998235
  2 Michaela Green U17 South London Harriers 27.4 4   571 aw 3295399
  3 Katie Grant U17 Lewes and Haywards Heath 27.9 3   527   3118290
  4 Isabel Bradley U23 Kent AC 30.5 2   335   2958487
    Women's A 400m                
  1 Amy Billups U20 South London Harriers 63.6 5   551 aw 2817454
  2 Harriet Wilder U17 Medway & Maidstone AC 65.6 4   485   3400861
  3 Victoria Buck W40 Kent AC 66.3 3   463 aw 3266536
  4 Katie Grant U17 Lewes and Haywards Heath 66.4 2   460   3118290
    Women's B 400m                
  1 Julia Tomczak U17 South London Harriers 65.6 5   485   3577397
  2 Cath Stibbs   Kent AC 69.5 4   369 42  
  3 Mo Fazakerley W50 Medway & Maidstone AC 72.8 3   285 aw 3422703
    Women's A 800m                
  1 Julia Tomczak U17 South London Harriers 2.24.7 5   15 15 3577397
  2 Elleanor Wastell U17 Medway & Maidstone AC 2.29.7 4   15 15 3289253
  3 Isabel Bradley U23 Kent AC 2.29.9 3   15 15  
    Women's B 800m                
  1 Amy Billups U20 South London Harriers 2.26.3 5   15 15 2817454
  2 Emma Jenkins U20 Medway & Maidstone AC 2.32.7 4   15 15 2998232
  3 Cath Stibbs   Kent AC 2.47.2 3   15 15  
    Women's A 1500m                
  1 Amy Billups U20 South London Harriers 5.01.0 5   15 15 2817454
  2 Izzy Coomber SW Lewes and Haywards Heath 5.04.7 4   15 15 3564359
  3 Dani Chattenton U23 Medway & Maidstone AC 5.28.8 3   15 15 3141504
  4 Cath Stibbs W40 Kent AC 5.31.6 2   15 15 2994787
    Women's B 1500m                
  1 Julia Tomczak U17 South London Harriers 5.01.0 5   15 15 3577397
  2 Ella Mundy U17 Lewes and Haywards Heath 5.43.3 4   15 15 299405
  3 Alison Thomson SW Kent AC 5.57.2 3   15 15 3463171
  4 Emma Jenkins U20 Medway & Maidstone AC 6.25.8 2   15 15 2998232
    Women's A 3000m                
  1 Izzy Coomber SW Lewes and Haywards Heath 10.33.4 5   15 15 3564359
  2 Teresa Murphy W35 Kent AC 11.03.4 4   15 15 335870
  3 Dani Chattenton U23 Medway & Maidstone AC 12.09.2 3   15 15 3141504
    Women's B 3000m                
  1 Alison Thomson   Kent AC 11.32.8 5   15 15  
  2 Mo Fazakerley W50 Medway & Maidstone AC 13.32.7 4   15 15 3422703
    Women's A 100mH Wind=              
  1 Lohita Allen-Aigbodion U17 South London Harriers 15.9 5   718 aw 2910463
    Women's B 100mH Wind=              
    Women's A 400mH                
  1 Mo Fazakerley W50 Medway & Maidstone AC 98.1 5   87   3422703
    Women's B 400mH                
    Women's A 2000m Steeplechase                
  1 Dani Chattenton U23 Medway & Maidstone AC 8.26.1 5   15 15 3141504
    Women's B 2000m Steeplechase                
  1 Mo Fazakerley W50 Medway & Maidstone AC 9.47.7 5   15 15 3422703
    Women's A High Jump                
  1 Ashleigh West U17 Medway & Maidstone AC 1.55 5   692 aw 3289411
  2 Anna Givens U17 South London Harriers 1.45 4   585 aw  
  3 Lydia Blackmore SW Kent AC 1.35 3   478   3187226
  4 Laura Penfold SW Lewes and Haywards Heath 1.25 2   371   2694448
    Women's B High Jump                
  1 Jade Oni U17 Medway & Maidstone AC 1.45 5   585 aw 3177485
  2 Isabel Bradley U23 Kent AC 1.30 4   424    
    Women's A Pole Vault                
  1 Livvy Connor U20 Lewes and Haywards Heath 3.00 5   668 aw 2757210
    Women's B Pole Vault                
  1 Mimi Miles U17 Lewes and Haywards Heath 3.00 5   668 aw 3255150
    Women's A Long Jump         Wind      
  1 Ashleigh West U17 Medway & Maidstone AC   5       3289411
  2 Laura Penfold SW Lewes and Haywards Heath   4       2694448
  3 Lohita Allen-Aigbodion U17 South London Harriers   3       2910463
  4 Kathy Sharpe   Kent AC   2        
    Women's B Long Jump         Wind      
  1 Jade Oni U17 Medway & Maidstone AC   5       3177485
  2 Anna Givens U17 South London Harriers   4        
  3 Cath Stibbs   Kent AC   3        
    Women's A Triple Jump         Wind      
  1 Isabel Bradley U23 Kent AC 9.05 5   533    
  2 Mo Fazakerley W50 Medway & Maidstone AC 6.79 4   260   3422703
    Women's B Triple Jump         Wind      
    Women's A Shot Putt                
  1 Frankie Evans U20 South London Harriers 9.84 5   683 aw 3577349
  2 Tracey Griffiths W45 Kent AC 7.76 4   531 aw 3575620
  3 Larissa Carter U17 Lewes and Haywards Heath 7.13 3   480   3123061
  4 Elleanor Wastell U17 Medway & Maidstone AC 6.35 2   411   3289253
    Women's B Shot Putt                
  1 Lohita Allen-Aigbodion U17 South London Harriers 7.94 5   545 aw 2910463
  2 Jade Oni U17 Medway & Maidstone AC 5.98 4   375   3177485
  3 Jenny Denyer W60 Lewes and Haywards Heath 5.65 3   342   2694369
  4 Kathy Sharpe   Kent AC 4.49 2   204 42  
    Women's A Discus                
  1 Frankie Evans U20 South London Harriers 26.05 5   616 aw 3577349
  2 Victoria Buck   Kent AC 20.35 4   513 42  
  3 Emma Giles U17 Medway & Maidstone AC 18.30 3   469   3289253
  4 Jenny Denyer W60 Lewes and Haywards Heath 15.69 2   407   2694369
  5 Jessica Masters u17 Medway Park Phoenix 11.63 1   283   3289248
    Women's B Discus                
  1 Jill Lula W40 South London Harriers 19.88 5   503   2659157
  2 Tracey Griffiths W45 Kent AC 19.17 4   488   3575620
  3 Sydney Nash SW Medway & Maidstone AC 17.25 3   445   3595238
    Women's A Hammer                
  1 Larissa Carter U17 Lewes and Haywards Heath 38.69 5   724 aw 3123061
  2 Frankie Evans U20 South London Harriers 31.51 4   630 aw 3577349
  3 Sydney Nash SW Medway & Maidstone AC 26.05 3   552 aw 3595238
    Women's B Hammer                
  1 Jill Lula W40 South London Harriers 26.48 5   558 aw 2659157
  2 Mo Fazakerley W50 Medway & Maidstone AC 12.18 4   292   3422703
  3 Jenny Denyer W60 Lewes and Haywards Heath NTR 3   15 15 2694369
    Women's A Javelin                
  1 Livvy Connor U20 Lewes and Haywards Heath 22.62 5   560   2757210
  2 Ashleigh West U17 Medway & Maidstone AC 22.42 4   557   3289411
  3 Tracey Griffiths W45 Kent AC 20.10 3   514 aw 3575620
  4 Frankie Evans U20 South London Harriers 16.41 2   437   3577349
  5 Jessica Masters u17 Medway Park Phoenix 11.33 1   304   3289248
    Women's B Javelin                
  1 Larissa Carter U17 Lewes and Haywards Heath 16.49 5   439   3123061
  2 Jill Lula W40 South London Harriers 15.25 4   411   2659157
  3 Emma Giles SW Medway & Maidstone AC 14.18 3   384   3442224
  4 Kathy Sharpe   Kent AC 8.46 2   195 42  
    Women's 4x100m                
  1 Medway & Maidstone AC SW Medway & Maidstone AC 51.0 5   598 aw  
  2 South London Harriers SW South London Harriers 52.7 4   512    
  3 Lewes and Haywards Heath SW Lewes and Haywards Heath 54.2 3   440    
  4 Kent AC SW Kent AC 66.5 2   35    
    Women's 4x400m                
  1 Medway & Maidstone AC SW Medway & Maidstone AC 4.16.8 5   15 15  
  2 South London Harriers SW South London Harriers 4.25.8 4   15 15  
  3 Kent AC SW Kent AC 5.09.8 3   15 15  
Men   Non-scoring events   Medway Park Phoenix            
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw     URN
100m   Tankoy Gray U17 South London Harriers 11.4   42     3583414
100m   Brandon Fanchonna U17 South London Harriers 11.2   42     3418801
100m   Rashid Akkad SM South London Harriers            
100m   Tariq Hall U20 South London Harriers 11.3   42      
100m   Sharif Quansah U20 South London Harriers            
800   Darius Oladipo U17 Medway & Maidstone AC 2.26.3   15      
100   Peter Shodipi U17 South London Harriers 12.0   aw      
100   Sam Rahman U20 Lewes and Haywards Heath 14.2          
400   Lewis Makey U20 Medway & Maidstone AC 57.1          
400   Darius Oladipo U17 Medway & Maidstone AC 61.2          
400   Conor Wafmongh U20 South London Harriers 62.3          
5000   Mark Wilkins SM Medway & Maidstone AC 17.06.7   15      
5000   Marley Godden U20 Medway & Maidstone AC 18.38.2   15      
200   Sharif Quansah U20 South London Harriers 22.7   aw      
200   Brandon Fanchonna U17 South London Harriers 23.0   aw      
200   Max Harbord U20 Kent AC 23.0   aw      
200   Tankoy Gray U17 South London Harriers 23.3   aw      
200   Tariq Hall U20 South London Harriers 24.7          
200   Peter Shodipi U17 South London Harriers 25.0          
200   Bentley Sampson U17 South London Harriers 25.2          
200   Akeem Edward SM Kent AC 25.6          
1500   Barry Royden M45 Medway & Maidstone AC 4.38.3   15      
2000SC   Simon Habtom U20 Medway & Maidstone AC 6.59.0   15      
Women   Non-scoring events                
Event Pos Name Cat Club Perf. Wind aw     URN
    Man of the Match Awards                
    Men                
    Women