Sweatshop Southern Athletics League: Div 3 SE
Round1, Eastbourne - 16 April 2016
    Team   Score      
  1 Eastbourne Rovers   296 B    
  2 South London Harriers   223 S    
  3 East Grinstead AC   189 E    
  4 Thanet AC   81 T    
  5 Medway Park Phoenix   36 P    
               
100   Men's A 100m Wind=        
B 1 Lee Fulham SM Eastbourne Rovers 11.3 5  
S 2 Bill Porter SM South London Harriers 11.4 4  
T 3 Lewis Parsons U20 Thanet AC 11.9 3  
E 4 Lincoln Campbell M50 East Grinstead AC 12.7 2  
P 5 Sean Longworth-Smith SM Medway Park Phoenix 13.1 1  
100   Men's B 100m Wind=        
BB 1 Mason Dowle U17 Eastbourne Rovers 11.6 5  
SS 2 Brandon Fanchonna U17 South London Harriers 11.8 4  
EE 3 James Hulme U17 East Grinstead AC 12.4 3  
PP 4 David Walker SM Medway Park Phoenix 13.1 2  
TT 5 Tom Hughes U20 Thanet AC 13.1 1  
200   Men's A 200m Wind=        
B 1 Lee Fulham SM Eastbourne Rovers 23 5  
S 2 Bill Porter SM South London Harriers 23.7 4  
T 3 Lewis Parsons U20 Thanet AC 24.3 3  
E 4 Lincoln Campbell M50 East Grinstead AC 27.6 2  
PP 5 Callum Sawyer U17 Medway Park Phoenix 28.5 1  
200   Men's B 200m Wind=        
SS 1 Brandon Fanchonna U17 South London Harriers 23.6 5  
BB 2 Bailey Wright U17 Eastbourne Rovers 24.2 4  
EE 3 James Hulme U17 East Grinstead AC 25.6 3  
TT 4 Konrad Farrell U17 Thanet AC 26.3 2  
P 5 Sean Longworth-Smith SM Medway Park Phoenix 42.5 1  
400   Men's A 400m          
B 1 Kai Fletcher U20 Eastbourne Rovers 53.1 5  
S 2 Richard Morris SM South London Harriers 53.7 4  
E 3 Ben Beard U17 East Grinstead AC 63 3  
PP 4 Callum Sawyer U17 Medway Park Phoenix 64.9 2  
  5         1  
400   Men's B 400m          
BB 1 Mason Dowle U17 Eastbourne Rovers 55.2 5  
SS 2 William Bardsley U20 South London Harriers 55.9 4  
EE 3 Jamie Albeury U17 East Grinstead AC 58.7 3  
P 4 Sean Longworth-Smith SM Medway Park Phoenix 61.9 2  
  5         1  
800   Men's A 800m          
B 1 Chris Dodd SM Eastbourne Rovers 02:03.th 5  
S 2 William Bardsley U20 South London Harriers 02:04.th 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
800   Men's B 800m          
BB 1 Stuart Pelling SM Eastbourne Rovers 02:09.th 5  
SS 2 Rob Wood U20 South London Harriers 02:16.th 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
1500   Men's A 1500m          
S 1 Tom Walker SM South London Harriers 04:26.th 5  
BB 2 Jake Nixon U17 Eastbourne Rovers 04:56.th 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
1500   Men's B 1500m          
SS 1 James Lyne U17 South London Harriers 04:34.th 5  
B 2 Alan Rolfe M50 Eastbourne Rovers 05:24.th 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
5000   Men's A 5000m          
B 1 Chris Dodd SM Eastbourne Rovers 16:41.th 5  
S 2 Tom Higgs SM South London Harriers 16:45.th 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
5000   Men's B 5000m          
BB 1 Richard Jones SM Eastbourne Rovers 17:09.th 5  
SS 2 Gareth Parr SM South London Harriers 17:48.th 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
110H   Men's A 110mH Wind=        
S 1 Simon Manning SM South London Harriers 19.3 5  
B 2 Grant Stirling M40 Eastbourne Rovers 21.3 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
110H   Men's B 110mH Wind=        
SS 1 Stephen Babalola SM South London Harriers 21.8 5  
BB 2 Rory Burgess U20 Eastbourne Rovers 21.9 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
400H   Men's A 400mH          
S 1 Richard Morris SM South London Harriers 58.3 5  
BB 2 Will Morris M40 Eastbourne Rovers 64.2 4  
T 3 Konrad Farrell U17 Thanet AC 76.8 3  
  4         2  
  5         1  
400H   Men's B 400mH          
SS 1 Stephen Babalola SM South London Harriers 71.4 5  
B 2 Rory Burgess SM Eastbourne Rovers 73.2 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
2000SC   Men's A 2000m Steeplechase          
B 1 Josh Varney SM Eastbourne Rovers 06:58.th 5  
S 2 Simon Manning SM South London Harriers 07:38.th 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
2000SC   Men's B 2000m Steeplechase          
BB 1 Chris Dodd SM Eastbourne Rovers 07:43.th 5  
SS 2 Gareth Parr SM South London Harriers 07:49.th 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
HJ   Men's A High Jump          
B 1 Stuart Pelling SM Eastbourne Rovers 1.6 5  
EE 2 Daniel Rusling U23 East Grinstead AC 1.5 4  
S 3 Darren Brown SM South London Harriers 1.45 3  
P 4 Sean Longworth-Smith SM Medway Park Phoenix 1.35 2  
TT 5 Konrad Farrell U17 Thanet AC 1.25 1  
HJ   Men's B High Jump          
SS 1 Stephen Bababola SM South London Harriers 1.45 5  
BB 2 Grant Stirling M40 Eastbourne Rovers 1.4 4  
E 3 Phil Rogers M45 East Grinstead AC 1.35 3  
T 4 Joe Small U17 Thanet AC 1.2 2  
  5         1  
PV   Men's A Pole Vault          
B 1 Russell Weir SM Eastbourne Rovers 3.4 5  
T 2 Oliver Cooper U20 Thanet AC 2.6 4  
S 3 Simon Manning SM South London Harriers 1.6 3  
  4         2  
  5         1  
PV   Men's B Pole Vault          
BB 1 Brian Slaughter M55 Eastbourne Rovers 2.6 5  
SS 2 Stephen Bababola SM South London Harriers 1.05 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
LJ   Men's A Long Jump         Wind
BB 1 Grant Stirling M40 Eastbourne Rovers 5.7 5  
T 2 Oliver Cooper U20 Thanet AC 5.5 4  
E 3 Daniel Rusling u23 East Grinstead AC 5.48 3  
P 4 Sean Longworth-Smith SM Medway Park Phoenix 5.15 2  
SS 5 Stephen Babalola SM South London Harriers 4.81 1  
LJ   Men's B Long Jump         Wind
B 1 Stuart Pelling SM Eastbourne Rovers 5.44 5  
EE 2 Phil Rogers M45 East Grinstead AC 4.84 4  
TT 3 Joe Small U17 Thanet AC 4.26 3  
PP 4 Callum Sawyer U17 Medway Park Phoenix 4.07 2  
S 5 Darren Brown SM South London Harriers 4.01 1  
TJ   Men's A Triple Jump         Wind
S 1 Stephen Babalola SM South London Harriers 12.22 5  
B 2 Grant Stirling M40 Eastbourne Rovers 12.02 4  
EE 3 Phil Rogers M45 East Grinstead AC 10.58 3  
P 4 Sean Longworth-Smith SM Medway Park Phoenix 8.12 2  
T 5 Joe Small U17 Thanet AC 7.39 1  
TJ   Men's B Triple Jump         Wind
SS 1 Darren Brown SM South London Harriers 10.98 5  
BB 2 Russell Weir SM Eastbourne Rovers 10.23 4  
E 3 Daniel Rusling u23 East Grinstead AC 10.14 3  
  4         2  
  5         1  
SP   Men's A Shot Putt          
S 1 Tom Bullen SM South London Harriers 12.78 5  
B 2 Joe Morris SM Eastbourne Rovers 11.99 4  
E 3 Eddie Vermeer M40 East Grinstead AC 8.87 3  
T 4 Oliver Cooper U20 Thanet AC 8.56 2  
P 5 Sean Longworth-Smith SM Medway Park Phoenix 7.6 1  
SP   Men's B Shot Putt          
SS 1 Nathan Fergus U20 South London Harriers 11.59 5  
BB 2 Brian Slaughter M55 Eastbourne Rovers 9.34 4  
TT 3 Tom Hughes U20 Thanet AC 7.43 3  
EE 4 Lincoln Campbell M50 East Grinstead AC 6.76 2  
  5         1  
DT   Men's A Discus          
S 1 Tom Bullen SM South London Harriers 37.04 5  
B 2 Joe Morris SM Eastbourne Rovers 31.94 4  
EE 3 Eddie Vermeer M40 East Grinstead AC 25.88 3  
T 4 Oliver Cooper U20 Thanet AC 21.18 2  
P 5 Sean Longworth-Smith SM Medway Park Phoenix 14.91 1  
DT   Men's B Discus          
SS 1 Nathan Fergus U20 South London Harriers 34.61 5  
BB 2 Brian Slaughter M55 Eastbourne Rovers 26.4 4  
E 3 Phil Rogers M45 East Grinstead AC 17.02 3  
  4         2  
  5         1  
HT   Men's A Hammer          
E 1 Phil Spivey M55 East Grinstead AC 51.24 5  
S 2 Ben Myburgh SM South London Harriers 31.76 4  
B 3 Brian Slaughter M55 Eastbourne Rovers 24.8 3  
  4         2  
  5         1  
HT   Men's B Hammer          
EE 1 Eddie Vermeer M40 East Grinstead AC 27.09 5  
SS 2 Tom Bullen SM South London Harriers 23.07 4  
BB 3 Stuart Pelling SM Eastbourne Rovers 20.51 3  
  4         2  
  5         1  
JT   Men's A Javelin          
B 1 Joe Morris SM Eastbourne Rovers 48.19 5  
E 2 Ryan Spivey U23 East Grinstead AC 39.52 4  
SS 3 Simon Manning SM South London Harriers 38.95 3  
TT 4 Tom Hughes U20 Thanet AC 15.88 2  
  5         1  
JT   Men's B Javelin          
S 1 Tom Bullen SM South London Harriers 37.15 5  
BB 2 Brian Slaughter M55 Eastbourne Rovers 30.63 4  
EE 3 Eddie Vermeer M40 East Grinstead AC 29.38 3  
  4         2  
  5         1  
4x100   Men's 4x100m          
B 1 Eastbourne Rovers SM Eastbourne Rovers 45.1 5  
S 2 South London Harriers SM South London Harriers 47.6 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
4x400   Men's 4x400m          
B 1 Eastbourne Rovers SM Eastbourne Rovers 03:45.th 5  
S 2 South London Harriers SM South London Harriers 03:50.th 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
100   Women's A 100m Wind=        
E 1 Abby Beswick U20 East Grinstead AC 12.7 5  
B 2 Millie O'Hara U17 Eastbourne Rovers 13.8 4  
T 3 Diana Adegoke U20 Thanet AC 14.3 3  
S 4 Michaela Green U17 South London Harriers 14.3 2  
P 5 Eleanor Lewis U17 Medway Park Phoenix 15.2 1  
100   Women's B 100m Wind=        
EE 1 Emmie van Lieshout U17 East Grinstead AC 13.2 5  
BB 2 Caitlin Knight U17 Eastbourne Rovers 14.3 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
200   Women's A 200m Wind=        
E 1 Abby Beswick U20 East Grinstead AC 26.3 5  
S 2 Amy Billip U20 South London Harriers 28.1 4  
BB 3 Roberta Hasner U17 Eastbourne Rovers 28.2 3  
T 4 Diana Adegoke U20 Thanet AC 31 2  
  5         1  
200   Women's B 200m Wind=        
EE 1 Emmie van Lieshout U17 East Grinstead AC 27.3 5  
B 2 Millie O'Hara U17 Eastbourne Rovers 28.4 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
400   Women's A 400m          
S 1 Amy Billip U20 South London Harriers 62.9 5  
B 2 Roberta Hasner U17 Eastbourne Rovers 66.3 4  
E 3 Hannah Jones U20 East Grinstead AC 73.6 3  
  4         2  
  5         1  
400   Women's B 400m          
SS 1 Julia Tomczak SW South London Harriers 67.1 5  
BB 2 Heidi Burgess U20 Eastbourne Rovers 80.5 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
800   Women's A 800m          
S 1 Amy Billip U20 South London Harriers 02:31.th 5  
B 2 Charlotte Dudson SW Eastbourne Rovers 02:46.th 4  
E 3 Tara Deeley U17 East Grinstead AC 03:02.th    
P 4 Freja Askew U17 Medway Park Phoenix 03:24.th 2  
T 5 Megan Williams U17 Thanet AC 03:29.th 1  
800   Women's B 800m          
SS 1 Julia Tomczak U17 South London Harriers 02:31.th 5  
EE 2 Frederika Clemo U17 East Grinstead AC 03:05.th 4  
BB 3 Sarah Hannam W40 Eastbourne Rovers 03:06.th 3  
  4         2  
  5         1  
1500   Women's A 1500m          
S 1 Jess Chen SW South London Harriers 05:07.th 5  
BB 2 Sarah Hannam W40 Eastbourne Rovers 06:05.th 4  
E 3 Tara Deeley U17 East Grinstead AC 06:14.th 3  
  4         2  
  5         1  
1500   Women's B 1500m          
B 1 Charlotte Dudson SW Eastbourne Rovers 06:08.th 5  
EE 2 Frederika Clemo U17 East Grinstead AC 06:55.th 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
3000   Women's A 3000m          
S 1 Jess Chen SW South London Harriers 10:28.th 5  
BB 2 Louise Renforth SW Eastbourne Rovers 12:19.th 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
3000   Women's B 3000m          
B 1 Charlotte Dudson SW Eastbourne Rovers 13:06.th 5  
SS 2 Linda Ingram SW South London Harriers 13:28.th 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
100HW   Women's A 100mH Wind=        
E 1 Sarah Killick-Bird SW East Grinstead AC 18.6 5  
B 2 Katinka Morris U17 Eastbourne Rovers 20.2 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
100HW   Women's B 100mH Wind=        
  1         5  
  2         4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
400HW   Women's A 400mH          
E 1 Sarah Killick-Bird SW East Grinstead AC 71.1 5  
B 2 Roberta Hasner SW Eastbourne Rovers 75.7 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
400HW   Women's B 400mH          
BB 1 Katinka Morris U17 Eastbourne Rovers 79.9 5  
  2         4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
2000SCW   Women's A 2000m Steeplechase          
  1         5  
  2         4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
2000SCW   Women's B 2000m Steeplechase          
  1         5  
  2         4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
HJ   Women's A High Jump          
EE 1 Sarah Killick-Bird SW East Grinstead AC 1.45 5  
T 2 Clara Hawkins U17 Thanet AC 1.38 4  
BB 3 Sian Heather U23 Eastbourne Rovers 1.2 3  
  4         2  
  5         1  
HJ   Women's B High Jump          
E 1 Sarah Rushling SW East Grinstead AC 1.25 5  
B 2 Heidi Burgess U20 Eastbourne Rovers 1.05 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
PV   Women's A Pole Vault          
BB 1 Katinka Morris U17 Eastbourne Rovers 1.7 5  
E 2 Amber West U17 East Grinstead AC 1.6 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
PV   Women's B Pole Vault          
B 1 Heidi Burgess U20 Eastbourne Rovers 1.6 5  
EE 2 Frederika Clemo U17 East Grinstead AC 1.2 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
LJ   Women's A Long Jump         Wind
T 1 Diana Adegoke U20 Thanet AC 5.57 5  
E 2 Sarah Rushling SW East Grinstead AC 4.61 4  
B 3 Caitlin Knight U17 Eastbourne Rovers 3.35 3  
P 4 Freja Askew U17 Medway Park Phoenix 3.29 2  
  5         1  
LJ   Women's B Long Jump         Wind
TT 1 Emily Giardina U17 Thanet AC 4.32 5  
EE 2 Hannah Jones U20 East Grinstead AC 3.89 4  
BB 3 Heidi Burgess U20 Eastbourne Rovers 3.3 3  
  4         2  
  5         1  
TJ   Women's A Triple Jump         Wind
E 1 Sarah Rushling SW East Grinstead AC 9.85 5  
B 2 Sian Heather SW Eastbourne Rovers 8.42 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
TJ   Women's B Triple Jump         Wind
EE 1 Amber West U17 East Grinstead AC 9.25 5  
BB 2 Heidi Burgess U20 Eastbourne Rovers 7.75 4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
SPW   Women's A Shot Putt          
E 1 Abby Beswick U20 East Grinstead AC 8.17 5  
BB 2 Issey Siggs U17 Eastbourne Rovers 7.16 4  
T 3 Chloe Williams U20 Thanet AC 7.03 3  
SS 4 Maya Smith U20 South London Harriers 6.54 2  
  5         1  
SPW   Women's B Shot Putt          
EE 1 Sarah Rushling SW East Grinstead AC 7.35 5  
B 2 Angela Morgan W55 Eastbourne Rovers 6.43 4  
S 3 Jill Lula W40 South London Harriers 6.3 3  
TT 4 Zaima Skroude SW Thanet AC 5.92 2  
  5         1  
DTW   Women's A Discus          
BB 1 Sarah Hannam W40 Eastbourne Rovers 20.59 5  
E 2 Abby Beswick U20 East Grinstead AC 19.77 4  
P 3 Eleanor Lewis U17 Medway Park Phoenix 17.91 3  
S 4 Jill Lula W40 South London Harriers 17.62 2  
T 5 Chloe Williams U20 Thanet AC 16.8 1  
DTW   Women's B Discus          
EE 1 Sarah Killick-Bird SW East Grinstead AC 14.94 5  
TT 2 Zaima Skroude SW Thanet AC 14.5 4  
B 3 Angela Morgan W55 Eastbourne Rovers 14.18 3  
PP 4 Jessica Masters SW Medway Park Phoenix 13.61 2  
SS 5 Maya Smith U20 South London Harriers 13.35 1  
HTW   Women's A Hammer          
S 1 Maya Smith U20 South London Harriers 32.6 5  
B 2 Angela Morgan W55 Eastbourne Rovers 22.52 4  
P 3 Eleanor Lewis U17 Medway Park Phoenix 18.58 3  
T 4 Chloe Williams U20 Thanet AC 18.5 2  
E 5 Sarah Killick-Bird SW East Grinstead AC 6.39 1  
HTW   Women's B Hammer          
SS 1 Jill Lula W40 South London Harriers 24.08 5  
BB 2 Liz Brandon W60 Eastbourne Rovers 15.58 4  
TT 3 Megan Williams U17 Thanet AC 12.3 3  
  4         2  
  5         1  
JTW   Women's A Javelin          
T 1 Emily Giardina U17 Thanet AC 20.72 5  
E 2 Sarah Rushling SW East Grinstead AC 20.56 4  
BB 3 Issey Siggs U17 Eastbourne Rovers 14.17 3  
SS 4 Maya Smith U20 South London Harriers 11.37 2  
P 5 Jessica Masters U17 Medway Park Phoenix 11.19 1  
JTW   Women's B Javelin          
EE 1 Tara Deeley U17 East Grinstead AC 14.13 5  
B 2 Angela Morgan W55 Eastbourne Rovers 12.03 4  
S 3 Jill Lula W40 South London Harriers 4.79 3  
  4         2  
  5         1  
4x100   Women's 4x100m          
E 1 East Grinstead AC SW East Grinstead AC 52.8 5  
B 2 Eastbourne Rovers SW Eastbourne Rovers 54.3 4  
P 3 Medway Park Phoenix SW Medway Park Phoenix 60.1 3  
S 4 South London Harriers SW South London Harriers 60.5 2  
T 5 Thanet AC SW Thanet AC 67.6 1  
4x400   Women's 4x400m          
E 1 East Grinstead AC SW East Grinstead AC 05:10.th 5  
  2         4  
  3         3  
  4         2  
  5         1  
    Man of the Match Awards   Officials      
    Men   Total      
               
               
               
               
               
               
    Women